Plastyka warg sromowych

Plastyka warg sromowych (Labioplastyka) – zabieg chirurgiczny mający na celu redukcję lub zmianę kształtu warg sromowych. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Dla kobiet odczuwających ból podczas stosunku seksualnego czy oddawania moczu, a także dyskomfort podczas codziennych czynności dedykowana jest labioplastyka. Jest to chirurgiczny zabieg, który pomaga w zmianie kształtu warg sromowych większych bądź mniejszych.

 

W jakich przypadkach sprawdza się labioplatyka?

Zabieg polecany jest szczególnie kobietom, u których pojawiły się dysproporcje po porodzie, przewlekłych stanach zapalnych czy też wskutek nagłej utraty wagi bądź w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu. Plastyka warg sromowych jest również wskazana w przypadku zbyt wąskiej pochwy.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Plastyka warg sromowych mniejszych oraz większych wymaga takiego samego przygotowania jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych:

 

Jak przebiega zabieg i rekonwalescencja?

Plastyka warg sromowych mniejszych i większych wykonywana jest przy użyciu tradycyjnego lub laserowego skalpela przy znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Pacjentka jest wypuszczana do domu zazwyczaj następnego dnia i nie wymaga hospitalizacji. Po zabiegu:

Powrót do aktywności seksualnej jest możliwy po kilku tygodniach od wykonania zabiegu – po konsultacji z lekarzem.

 

Przeciwskazania

Zabiegi korygujące zarówno wargi sromowe większe, jak i mniejsze nie mogą być przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Inne przeciwwskazania to m.in.:

 

Możliwe powikłania

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko ewentualnych powikłań. W przypadku labioplastyki mogą to być: